Jak wybrać profesjonalnego fotografa na ślub?

Organizacja własnego ślubu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Wybór fotografa ślubnego jest nie mniej ważny, jak wybór sukni ślubnej, garnituru, sali weselnej czy kościoła, a myślę że nawet ważniejszy. Ślub jest jednym z najważniejszych dni naszego życia, dlatego zachowanie wspomnień dzięki profesjonalnej fotografii jest bardzo istotne.

Portfolio fotografa ślubnego

To chyba podstawowe kryterium na które powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając oferty fotografów. Wybierając fotografa ślubnego warto zapoznać się z jego portfolio. Czy zdjęcia, które wykonuje dany fotograf są bliskie naszym oczekiwaniom. Oprócz zapoznania się ze zdjęciami w portfolio dobrze jest poprosić o udostępnienie całego reportażu ślubnego z ostatniego sezonu. Fotograf, który nie będzie miał nic do ukrycia na pewno wyrazi zgodę na wgląd do całego reportażu swoich poprzednich klientów. Przeglądając zdjęcia warto zwrócić uwagę na fotografie wykonane w kościele podczas najważniejszych momentów, np. przysięgi. Fotografowanie w kościołach nie jest łatwe. Słabe oświetlenie wymaga od fotografa odpowiednich umiejętności oraz dobrego sprzętu i jasnych obiektywów. Równie istotne są zdjęcia z zabawy weselnej, które powinny być dynamiczne i przepełnione emocjami, oddające atmosferę panującą na przyjęciu.

Budżet

Kolejnym, często decydującym kryterium jest cena. Określenie budżetu jaki jesteśmy w stanie wydać jest sprawą kluczową.  Ceny za usługi fotografów ślubnych są bardzo różne. Uzależnione jest to w głównej mierze od tego na jakim terenie pracuje fotograf, ale przede wszystkim od jakości świadczonych usług. Profesjonalny fotograf ślubny powinien się ciągle rozwijać, inwestować w coraz  lepszy sprzęt oraz warsztaty i szkolenia, by móc nadążyć za nowinkami technicznymi i prezentować wysoki poziom swojej pracy. Moim zdaniem minimalna cena za reportaż ślubny z sesją plenerową w dniu ślubu to 2000 PLN. Każdy szanujący się fotograf, który działa legalnie, prowadzi działalność gospodarczą i odprowadza podatki gwarantuje Wam bezpieczeństwo swojej usługi i bierze na siebie odpowiedzialność za efekty swojej pracy. Jest to cena minimalna, która oczywiście może być wyższa chociażby ze względów jakości prac jakie prezentuje dany fotograf, ale na pewno jest to cena bezpieczna. Jeśli spotykacie na swojej drodze fotografa, który oferuje Wam swoje usługi za niższe kwoty lub proponuje w cenie pięć innych usług np. fotobudka, dron, krótki filmik, 1000 zdjęć gratis to konsekwencje wyboru takiej osoby musicie wliczyć w ryzyko.

Styl fotografa

Kolejnym ważnym kryterium, na który powinna zwrócić uwagę przyszła Para Młoda jest styl pracy fotografa.  Jeden fotograf prezentuje styl reportażowy, czyli stara się być dyskretny w trakcie wykonywania swojej pracy, nie wykonuje zdjęć pozowanych (nie prosi nikogo o przybranie jakiejś pozy, zmiany miejsca czy o uśmiech po to by uzyskać lepsze zdjęcia). Inny fotograf wręcz stara się wszystko wyreżyserować i planuje każdą kolejną scenę do sfotografowania. Moim zdaniem nie ma złotego środka, każdy ślub, każde wesele jest inne. Natomiast umiejętność współpracy fotografa z Parą Młodą i dostosowanie się do danej sytuacji jest gwarancją dobrych zdjęć i zadowoleniem klientów.

Oferta fotografa

To co bardzo często decyduje o wyborze fotografa to dobra oferta. Szukając fotografa powinniśmy już mieć sprecyzowane co tak naprawdę chcemy. Jaka ilość zdjęć nas interesuje, czy chcemy fotoalbum, czy chcemy zdjęcia z przygotowań, a może dopiero fotograf ma zacząć swoją pracę od ślubu. Sesja plenerowa w innym dniu, czy może krótka sesja w dniu ślubu. Oferty fotografów są bardzo różne, warto zwrócić uwagę czy wszystko to co nas interesuje jest w cenie, czy może zmiana któregoś z elementów oferty fotografa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oferta powinna być przygotowana jasno i czytelnie. Przeglądając oferty musicie być pewni tego co dany fotograf Wam proponuje. Podpisując umowę dopilnujcie tego, aby to co zawiera oferta, którą wspólnie wybraliście było zapisane w umowie.

Sesja plenerowa

Zdjęcia z sesji plenerowej są świetną pamiątką ślubną. Prezentują się naprawdę wyśmienicie w fotoalbumach, ramkach czy też wisząc na ścianie w reprezentatywnych miejscach. Decydując się na sesję plenerową przede wszystkim musimy postanowić czy odbędzie się ona w dniu ślubu czy też w innym ustalonym terminie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani jakimś konkretnym miejscem, w którym chcielibyśmy mieć sesję ślubną i jest ono oddalone o co najmniej kilkadziesiąt kilometrów od sali weselnej, wtedy decydujemy się na sesję w innym dniu. Natomiast plenerowa sesja ślubna wykonana w dniu ślubu jest przepełniona emocjami, ukazuje charakter tego dnia nie wspominając o tym, że Młoda Para jest idealnie przygotowana pod kątem wizualnym.

Sesja narzeczeńska

Wielu fotografów ślubnych ma w swojej ofercie również sesję narzeczeńską. Jest to świetna okazja do uwiecznienia na fotografiach Waszej bezgranicznej miłości oraz bliższego poznania się z fotografem. To bardzo dobra okazja do oswojenia się z aparatem i stylem pracy fotografa, która z pewnością zaprocentuje podczas reportażu ślubnego.

Kiedy rezerwować termin?

Można by powiedzieć, że im wcześniej tym lepiej. Jednak najrozsądniejszym przedziałem czasowym jest 6-18 miesięcy przed Waszym ślubem.

 

Jeśli szukasz fotografa na swój ślub, podobają Ci się moje zdjęcia to zapraszam do kontaktu i na spotkanie, podczas którego omówimy szczegóły Waszego ślubu, zaprezentuję swoje portfolio, podpowiem Wam wiele szczegółów o organizacji ślubu i przyjęcia weselnego oraz zaproponuję współpracę z innymi firmami z branży ślubnej, u których dostaniecie dobre rabaty.

Zapraszam również do zakładki O MNIE gdzie znajdziecie kilka pytań i odpowiedzi które najczęściej padają podczas moich spotkań z przyszłą Parą Młodą.